Tynk renowacyjny – jak działa. Naprawy zawilgoconych ścian

Zawilgocenie, wykwity, a nawet grzyb — jeśli takie zjawiska pojawiają się na ścianie, oznacza to, że pierwotnie zastosowane materiały wykończeniowe trzeba pilnie usunąć i wymienić. Taka sytuacja jest zagrożeniem bezpieczeństwa ze względu na wytwarzający się wtedy niekorzystny, a wręcz toksyczny dla człowieka mikroklimat. W przeprowadzeniu niezbędnych napraw w budynku ogromną rolę odgrywa dobrze dobrany tynk renowacyjny – w tym artykule omówimy szerzej jego znaczenie i właściwości.

Zawilgocenie ścian — jak powstaje?

Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska jest uszkodzenie lub naruszenie w inny sposób stanu izolacji ścian i fundamentów. W nowych budynkach powodem jest często wadliwie zamontowany materiał ociepleniowy. W starszych konstrukcjach może z kolei się okazać, że nie ma go w ogóle — zwłaszcza w przypadku piwnic i fundamentów. Zdarza się także, że wraz z upływem lat stan wód gruntowych ulega zmianie i zastosowane wcześniej rozwiązania nie są już wystarczające.

Wpływ wilgoci na ściany, fundamenty i piwnice przyczynia się do pojawienia się soli, która może rozpuścić się w wodzie, a co za tym idzie — przemieszczać się i krystalizować. Zwiększa ona wtedy swoją objętość i powoduje uszkodzenia murów oraz materiałów wykończeniowych, na przykład powłok malarskich. Tynki renowacyjne są projektowane w taki sposób, aby skutecznie zapobiegać wszystkim powyższym zjawiskom oraz niwelować skutki ich wystąpienia.

Jak działa tynk renowacyjny?

Specjalne właściwości produktów z tej kategorii w sposób wszechstronny rozwiązują problemy związane z nadmiernym zawilgoceniem murów. Najważniejszą z nich jest umożliwienie bezpiecznego, kontrolowanego wysychania. Doskonałym przykładem są tutaj zaprawy Stauber, które są w pełni hydrofobowe i mają wysoką paroprzepuszczalność. Nie zastąpią izolacji pionowej i poziomej, jednak mogą poprawić właściwości każdej z nich. Tynk renowacyjny w największym skrócie nie wchłania wilgoci, jednak przyspiesza wysychanie zebranych w murach płynów, a następnie odprowadzanie ich do powietrza w postaci pary wodnej.

Kolejną, bardzo ważną właściwością zapraw tego typu, jest ich porowatość. Dzięki niej tynk renowacyjny stwarza miejsce, w którym może odkładać się sól, zapobiegając jednocześnie powstawaniu wykwitów. Taka powłoka efektywnie spełnia swoją funkcję nawet przez 30 lat. Co więcej, można je kłaść również na mokrych powierzchniach, dzięki czemu aplikacja możliwa jest również po zalaniu, powodzi lub nawet wieloletnich zaniedbaniach odkładającej się wilgoci.

Zanim położysz tynk renowacyjny – przygotowania, które warto rozważyć

Należy pamiętać, że nawet idealnie dobrana zaprawa nie rozwiąże całkowicie problemu zawilgocenia, jeśli zostanie źle położona. Nie może ona zastąpić również wymiany izolacji w wypadku jej nieprawidłowego wykonania lub stwierdzenia uszkodzeń. Z tego względu przed zastosowaniem tynku renowacyjnego trzeba zaplanować prace oraz kompleksowo usunąć przyczynę zawilgocenia. Wobec tego należy usunąć uszkodzoną i zasoloną zaprawę, przeprowadzić osuszanie i wymienić izolację poziomą na nową. Dopiero wtedy możliwe jest efektywne nałożenie tynku renowacyjnego. Wystąpienie grzybów i pleśni jest z kolei przesłanką do wykonania impregnacji biobójczej, która umożliwi skuteczne pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów.

Stauber – szeroki wybór tynków, farb i zapraw do renowacji zawilgoconych ścian

Warto pamiętać również, że pod tym pojęciem nie należy rozumieć jednego, konkretnego produktu. Jest to cały system materiałów, które wymagają zastosowania w odpowiedniej kolejności, aby uzyskać pożądane parametry. W ofercie marki Stauber znajdziesz szereg wysoce wyspecjalizowanych produktów, takich jak:

  • mineralne zaprawy podkładowe,
  • naprawcze masy szpachlowe,
  • zaporowe tynki renowacyjne,
  • szybkowiążące produkty do tamowania i uszczelniania przecieków,
  • farby do malowania powierzchni o wysokiej porowatości i hydrofobowości.

System tynków renowacyjnych Stauber pozwala na kompleksowe odnowienie murów z zewnątrz i na zewnątrz, a także fundamentów i podpiwniczeń. Produkty spełniają także wszystkie wymagania instrukcji WTA oraz normy EN 998-1. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych rozwiązaniach, zachęcamy do sprawdzenia katalogów!

Podobne wpisy